Dlaczego dobrze jest rodzić naturalnie

Podobno kobiety, które rodziły na oba sposoby: przez cesarskie cięcie oraz naturalnie, jednym głosem mówią, że poród naturalny jest znacznie lepszy. Co powoduje takie zdanie? Oto kilka najważniejszych przesłanek mówiących o wyższości porodu naturalnego nad tzw. „cesarką”

Przede wszystkim należy pamiętać, że poród przez cesarskie cięcie wiąże się z przecięciem powłok brzusznych i macicy, co jest dużą ingerencją w ciało kobiety. Oczywiście, jak przy każdej operacji, mogą pojawić się komplikacje. Ponadto można by myśleć, że wyciągnięcie noworodka bezpośrednio z macicy jest dla niego korzystniejsze. Nie dochodzi do otarć, siniaków oraz deformacji główki, co zdarza się, gdy dziecko wędruje przez kanał rodny. Tymczasem taki ucisk ścian kanału rodnego powoduje, że z płuc dziecka wydostają się wszystkie zbędne płyny, a skurcze macicy przygotowują dziecko na zmiany. Mówi się także, że blizna po cesarskim cięciu źle wpływa na życie płodowe kolejnego dziecka, które zazwyczaj rodzi się wcześniej i jest mniejsze. Pomimo, iż poród przez cesarskie cięcie trwa krótko, rekonwalescencja po nim jest znacznie dłuższa. Rana po cięciu boli. Młoda mama musi kilka dni spędzić na środkach przeciwbólowych, które mogą przedostać się do pokarmu. Dyskomfort i ból sprawiają także, że karmienie piersią jest utrudnione, a czasem i niemożliwe.

Rodząc naturalnie, młoda mama już po kilku dniach może wyjść ze szpitala. Gdy kobieta decyduje się na cesarskie cięcie, musi być przygotowana, że jej pobyt w szpitalu przedłuży się do tygodnia.
Polecamy: szatki do chrztu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *